دو انیمیشن درباره ی تکامل انسان

این دو انیمیشن در باره ی تکامل انسان هستند . که یکی از آن ها تکامل انسان را از

دوره ی  آغازیان نشان می دهد .

نظرات()
نویسنده: امیرحسین کریمی زاده ادامه مطلب ...

تاریخچه خط هیروگلیف

 باستان شناسان برای این که بتوانند یک تمدن را  بررسی کنند به دوچیز نیاز مندند یک   آثار بجا مانده و دیگر خط و متون نگاشته شده در آن تمدن. تمدن مصر باستان تا قرن 19 به این دلیل شناخته نشده بود که خطش برای باستان شناسان نامفهوم بود..خطی که هیروگلیف نام داشت . در سال1799  در تابستانی گرم دو تن از سربازان ناپلئون بناپارت نزدیک شهری به نام رزتا نوشته ای را کشف کردند . در این نوشته خط هیروگلیف نوشته شده بود . آن دو سرباز این نوشته را به مقام بالاتر خود یا سرگرد ریچارد بوچارد رساندند او که دستور داشت از طرف ناپلئون هر چه در باره ی تاریخ مصر بدست می آورد را به او تحویل دهد آن را به دانشمندان فرانسوی داد چیزی که خیلی در این کتیبه فابل توجه بود نوشته شدن سه خط باستانی هیروگلیف ، یونانی و  رمی بود که هرسه یک متن را نوشته بودند این اتفاق خارق العاده بود چون هر کس میتوانست یکی از این خطوط را بخواند میتوانست دو خط دیگر را هم بخواند . در آن زمان بسیاری از افراد میتوانستند خط یونانی را بخوانند. پس متن یونانی به سرعت خوانده شد .  متن این خط درباره ی ستایش بطملیوس یکی از فراعنه ی مصر باستان بود . ولی با این حا ل تطابق این خط با خط یونانی کار سختی بود و  کسی نمیتوانست این خط را بخواند  . تا این که ژان فرانسوا شامپولیون با کشف این که نام بطملیوس پنج بار در این نوشته تکرار شده بود توانست با تطابق  این نام در خط یونانی و هیروگلیف   پنج کلمه از این خط را نشخیص دهد .  و بعد از آن هم با این روش وحدس هایی که زده شد تمام حروف هیروگلیف شناخته  شد . و یکی از معما های تاریخ حل شد.

 

نظرات()
نویسنده: امیرحسین کریمی زاده

آیا انسان ها از نسل میمون بوده اند ؟

این مطلب من درباره ی بررسی یک سوالی است که همیشه در ذهن من بوده  این که  آیا انسان ها از نسل میمون بوده اند ؟  این سوال را یک طبیعی دان انگلیسی با نام چارلز داروین در یک سفر با کشتیی با نام کشتی بیگل به آمریکای جنوبی و جزایری به نام جزایر گالاپاگوس  مطرح کرد .  در این سفر چارلز داروین با مشاهده ی انواع فسیل ها ،گیاهان و جانوران این مناطق سوال هایی برایش پیش آمد.بیشتر این سوالات در جزایر گالا پاگوس پیش آمد دلیل این هم این بود که در این جزایر موجوداتی زندگی می کردند که از گونه ی موجودات دیگر جزایر بودند ولی تفاوت هایی با آن داشتند مثلا لاک پشتی بود که فقط  در این جزایر زندگی می کند تفاوت این لاک پشت با  لاک پشت های دیگر  غول پیکر بودن آن  است . داروین با دیدن این  نوع از موجودات متفاوت این سوال برای او پیش آمد که چرا نوع این موجودات با جزایر دیگر متفاوت است  ؟ یا این که چرا تعداد اولاد   جانداران از خود جاندار بیشتر است ولی همواره جمعیت ثابت است ؟ داروین دو کتاب همراه خود داشت .
1.رساله جمعیت مربوط به توماس مالتوس که بیان می کند هر انسان می تواند زندگی کند که بتواند غذا پیدا کند و  کار کند . 2. کتابی بود  مربوط به چارلز لایل  این کتاب بیان میکند که تغییرات در پوسته زمین رخ داده است و عمر زمین  از آنی که درآن زمان فکر میکرده اند بیشتر است.داروین با تفکر  وبررسی  و با استفاده از اطلاعاتی که بدست آورده بود  نظریه انتخاب  طبیعی را در کتابی با نام منشا ا نواع مطرح کرد  (این نظریه بخش اصلی نظریه تکامل داروین است ) انتخاب طبیعی بیان می کند که طبیعت همیشه سازگارترین  موجود را انتخاب می کند  و هر موجودی که سازگارتر باشد می تواند زندگی کرده و تولید مثل کند .  داورین پس از آن با ررسی موجودات و تفکر درباره ی این مطلب  مفهوم تکامل را مطرح کرد  که در طی میلیون هاسال  عواملی باعث تغییر موجودات شده اند  و نسل موجودات برای سازگار شدن خود   با محیط و با استفاده از انتخاب طبیعی  وباقی ماندن موجودی که  سازگارتراز دیگری  بوده است از طریق توارث تغیر کرده است .  داروین بعد از مدتی کتابی با نام تبار انسان نوشت که در آن انسان را از نسل میمون خواند !؟ لینک ادامه مطلب در پایین صفحه.
 

نظرات()
نویسنده: امیرحسین کریمی زاده ادامه مطلب ...

سلام

به عنوان نویسنده وبلاگ می خواستم بگم که مطالبی که من در این وبلاگ می زارم  مطالبی علمی است که شامل مطالب تاریخی و علمی و فیلم های علمی خواهد شد .

نظرات()
نویسنده: امیرحسین کریمی زاده

.:: آخرین مطالب ::.

» دو انیمیشن درباره ی تکامل انسان ( ۱۳٩٢/۳/۱٥ )
» تاریخچه خط هیروگلیف ( ۱۳٩٢/۳/۱٤ )
» آیا انسان ها از نسل میمون بوده اند ؟ ( ۱۳٩٢/۳/۱۳ )
» سلام ( ۱۳٩٢/۳/۱۳ )